Bezpečné pracoviště
Bezpečnost pracovníků je na prvním místě a měla by ji brát na zřetel každá firma. Poslední události ukazují, že je nutné zajistit jak ochranu před pracovními úrazy, tak i před šířením nemocí.
Jaké jsou možnosti ochrany pracoviště?
Osobní ochrana
Boj proti virům a bakteriím by měl začít u každého pracovníka. Infekce přenášené vzduchem se šíří nejčastěji prostřednictvím kapiček slin nebo výtoku z nosu, a to v situacích, kdy infikovaná osoba kašle nebo kýchá.1
Prostředky osobní ochrany před infekčními nemocemi jsou:
- ochrana dýchacích cest - rouškou, chirurgickou maskou, respirátorem
- důkladná hygiena - desinfekčními mýdli nebo spreji
Na antistatickém pracovišti je nutné navíc myslet na ESD provedení ochranných prostředků - nutné jsou proto ESD (antistatické) roušky.
K nanášení dezinfekce na ruce jsou ideální bezdotykové stojany na dezinfekci, které jsou díky tomu, že jsou zcela bezkontaktní, absolutně bezpečné. Dávkování je navíc rychlé, takže se u stojanu netvoří fronty.
Ochrana pracoviště
Četné studie se zabývají ochranou prostředí a tím, jak dlouho viry a bakterie zůstávají na různém povrchu. Někdy jsou to řádově hodiny, dny i měsíce, a proto je třeba plochy, se kterými přicházejí pracovníci často do styku, pravidelně čistit. Problematika se však netýká jen povrchů, ale i vzduchu.
Filtrace vzduchu
Kapičky generované kašlem a kýcháním mají obvykle průměr 0,1 - 900 mikronů (0,0001 - 0,9 mm). Jakmile se však kapička usadí (např. na povrchu nebo filtru), vlhkost se začne odpařovat a virus je exponován. Samotný virus COVID-19 má velikost 120 - 160 nm (0,00012 - 0,00016 mm)2, což značně ztěžuje jeho filtraci, narozdíl od kapiček, kterými je transportován. Blíže se touto oblastí zabývá článek Roušky a filtrační zařízení, který jako řešení tohoto problému nabízí filtrační zařízení s vysoce účinnými HEPA filtry, které dokáže zachytit i velmi malé částice a vyčistit tak vzduch i od potenciálních choroboplodných zárodků3.
Germicidní lampy
Germidicní (baktericidní, UV-C) lampy jsou další možností, jak bojovat s patogeny na pracovišti. Vyzařují krátkovlnné ultrafialové UV-C záření o vlnové délce 253,7 nm, které spolehlivě niči mikroorganismy, viry, bakterie a jejich spory, plísně i kvasinky. Slouží k přímé dezinfekci vzduchu a povrchu předmětů a zajišťují dokonale sterilní prostředí. Jde o ověřenou technologii používanou např. na operačních sálech, ve výrobnách potravin, laboratořích, lékařských ordinacích apod.
Jejich nevýhodou je, že UV-C záření je škodlivé nejen pro organismy, tak i pro vše živé. Musí tedy zapínat pouze v době, kdy nejsou na pracovišti žádní lidé, například při střídání směn nebo v noci.
Antibakteriální fólie
Antimikrobiální měděné fólie se používají pro různé povrchy, se kterými lidé přicházejí každodenně do styku, a zabraňují infikování různými patogeny. Tento film využívá mechanismu bakterií, které rozpoznají iontové živiny mědi a absorbují je. Vstřebaný iont mědi poškodí buněčnou membránu bakterie nebo viru a zajistí její zničení. Fólie tak způsobí inexterminování všech bakterií na svém povrchu a předchází nakažení člověka.
Pro lidskou kůži jsou tyto fólie naopak naprosto nezávadné, proto se mohou používat všude tam, kde prochází velké množství lidí - výtahy, madla, kliky, dopravní prostředky, nákupní střediska, aj.
Oddělení jednotlivých pracovišť
Neméně důležitým preventivním zákrokem je oddělení jednotlivých pracovníků mezi sebou například přepážkou nebo plexisklem. Při fungující filtraci nebo ventilaci vzduchu tak zajistíte, že choroby přenášené kapénkami zůstanou na relativně malé ploše a zaměstnanci zůstanou mezi sebou v bezpečí.
Ochranné přepážky nebo dělicí stěny z plexiskla jsou průhledné, takže mohou být pracovníci i nadále v úzkém kontaktu. Antistatické dělicí stěny jsou navíc určené do EPA pracovišť.
Úklid pracoviště
Důkladný úklid pracoviště je posledním bodem pro zajištění bezpečí zaměstnanců. Ergonomické antistatické úklidové vozíky od společnosti Treston jsou určené do EPA prostor a nabízí široké možnosti využití.
K úklidu a důkladnému odstranění všech patogenů jsou ideální prostředky na bázi alkoholu.
1) https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1
2) https://www.fpm.org.uk/blog/covid-19-sars-cov-2-pandemic/